2021: Budujemy mosty porozumienia

Szanowni Państwo,

Trudno znaleźć określenie, które lepiej wyrażałoby misję Forum, niż słowa użyte w tytule niniejszego raportu rocznego. Idea mostów porozumienia odzwierciedla dialogiczny i długofalowy wymiar naszych działań opartych na solidnych podstawach programów, które prowadzimy w Polsce i za granicą. Za nami dwa lata pełne wyzwań, ale cieszę się, że nasza organizacja, budowana mozolnie przez ponad dwadzieścia lat, zawsze z naciskiem na profesjonalizm i odpowiedzialność za sens naszych działań i za ich odbiorców, realizowała swoje cele pomimo wielu przeciwności.

W 2021 roku Relacje, Edukacja, Aktywizm i Wiedza były filarami misji Forum, którą realizowaliśmy w trybie zdalnym i stacjonarnym. Program Szkoła Dialogu odbył się w 29 szkołach w całej Polsce. Kontynuowaliśmy działania grup regionalnych Liderów Dialogu oraz poszerzyliśmy sieć o kolejnych członków i członkinie. Wznowiliśmy program Wspólne Dziedzictwo skierowany do środowisk chrześcijańskich jako cykl wirtualnych spotkań z ekspertami i ekspertkami w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Przeprowadziliśmy ponad 50 spotkań Zoom na Forum w języku polskim i angielskim.

Mimo sukcesów, był to również rok ogromnych strat. W październiku odszedł Zbigniew Wieczorek, aktywista z Radomia, jeden z pierwszych członków sieci Liderów Dialogu. Pozostawił w poczuciu wielkiej straty swoich uczniów i uczennice, nauczycieli i nauczycielki oraz aktywistów i aktywistki z sieci Liderów Dialogu. Sharon Grosfeld, przewodnicząca Friends of the Forum, córka Ocalałego z Radomia i bliska przyjaciółka „Z”, jak czule nazywała Zbyszka, wspomina ich przyjaźń na łamach tego raportu. Będzie go nam bardzo brakowało.

Najważniejsze w naszych działaniach są relacje międzyludzkie, które udaje nam się budować za sprawą naszych programów. Te mosty porozumienia nie mogłyby powstać bez zaangażowania wielu osób. Dziękuję za to wszystkim naszym przyjaciołom i sojusznikom, ekspertkom i doradcom z Polski i zagranicy, a także całemu Zespołowi Forum. To dzięki Wam prawdziwy dialog polsko-żydowski trwa i wciąż się rozwija.

Z pozdrowieniami,

Andrzej Folwarczny
Prezes Forum Dialogu